شکستن دندان و علت آن

دندان‌های ما همواره در معرض شکستن و پوسیدگی هستند، گاهی یک ضربه ناگهانی باعث شکسته شدن دندان می شود.شکستن دندان و علت آن

علل شکستن دندان

با این که دندان‌ها بسیار قوی و محکم هستند، گاهی برخی عوامل باعث شکسته شدن دندان خواهد شد مانند: ضربه خوردن به دهان و دندان، داشتن پوسیدگی بزرگ و قدیمی در دندان که باعث ضعیف شدن مینای دندان شده و گاز گرفتن اجسام سخت.

شکسته شدن دندان شاید آسیبی به دندان نرساند، اما احساس کردن لبه‌های تیز شکستگی می‌تواند احساس بدی به دنبال داشته باشد. معمولا شکستگی‌های کوچک باعث احساس دندان درد نخواهد شد، اما در صورتی که شکستگی بزرگ باشد معمولا با احساس درد همراه است. شکستگی باعث قرار گرفتن اعصاب دندان در معرض نوشیدنی‌های سرد و گرم و هوا می‌شود که ممکن است مشکلات زیادی را برای بیمار به دنبال داشته باشد.

هنگامی که دندانی در اثر ضربه‌های مستقیم یا غیرمستقیم دچار شکستگی می‌شود سرعت عمل در درمان از مهم‌ترین کلیدهای موفقیت است. این شکستگی بدون توجه به ابعاد قطعه شکسته باید مورد بررسی رادیولوژی و بالینی قرار گیرد. چنانچه قطعه شکسته در دسترس باشد، بهترین محیط نگهداری تا مطب دندانپزشک، بزاق دهان خود فردی است که دندانش شکسته و شیر است.

امروزه با پیشرفت مواد ترمیمی، قطعات کوچک به طور کامل با کامپوزیت‌ها قابل بازسازی است و نیازی به آوردن قطعه شکسته نیست.

اگر در اثر ضربه به عصب دندان آسیب وارد شود ابتدا باید ریشه و سپس دندان مورد نظر ترمیم شود در غیر این صورت به مروز زمان دندان تغییر رنگ یافته و درمان سخت‌تر می‌شود، اما اگر عصب دندان آسیب ندیده باشد با ترمیم کاملا قطعه شکسته بازسازی می‌شود در تمام موارد پیگیری چند ماه اول به صورت ماهانه برای بررسی روند حیات دندان الزامی است.

درمان شکستگی دندان

درمان یا ترمیم شکستگی دندان، به نوع مشکل، محل و شدت آسیب وارد شده به دندان بستگی دارد. در هر صورت دندانپزشک متخصص تنها کسی است که می‌تواند نوع شکستگی را تشخیص داده و درمان مناسب را انجام دهد.

نکاتی برای جلوگیری از آسیب به دندان

در اکثر شکستگی‌ها و صدمات دندانی معمولا دندان جلو قربانی می‌شود و در صورتی که ترمیم نشود ممکن است باعث آسیب زدن به زبان، لب‌ها و داخل گونه‌ها شود. آسیب‌های دهانی و دندانی در کودکان از زمانی که کودک شروع به راه رفتن می‌کند، آغاز می‌شود. حتی ممکن است در اثر ضربه خوردن و افتادن، دندان‌های نهفته دائمی نیز آسیب ببیند.

باید این مساله را مورد توجه قرار دهیم که اگرچه قسمتی از دندان شکسته و از بین رفته، اما یک دندان زنده است و با مراجعه به دندانپزشک برای ترمیم و بازسازی آن می‌توانید تا سال‌ها از دندان‌تان استفاده کنید.

دکتر کیوان ساعتی

متخصص دندانپزشکی ترمیمی

منبع: جام جم سرا (jamejamonline.ir/sara)

سایت ساز آنلاین
سایت ساز آنلاین با وردپرس و ارزان
طراحی سایت ارزان
طراحی سایت ارزان با وردپرس و آنلاین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *